Szkolenia i doradztwo
Szczegółowe informacje o planowanych szkoleniach dostępne są w aktualnościach.
Oferta
W ramach wzmacniania potencjału organizacji oferujemy szkolenia i warsztaty będące odpowiedzią na potrzeby lokalnego środowiska obywatelskiego. W gronie naszych trenerów mamy ekspertów z różnych dziedzin, co pozwala nam zorganizować szkolenia dotyczących zarówno zarządzania finansowego, planowania strategicznego (tworzenia misji organizacji, opracowanie i wdrożenie strategii działań), jak i współpracy z administracją i sektorem prywatnym.
Szkolenia prowadzone będą przez zewnętrznych trenerów, metodą warsztatową z uwzględnieniem aktywności uczestników. Każde szkolenie poprzedzi diagnoza potrzeb, w oparciu o którą zbudowany zostanie szczegółowy program szkolenia, najczęściej w oparciu o metodologię case study..
Tematyka szkoleń może obejmować także pozyskiwanie środków finansowych na działalność organizacji pozarządowych, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie finansami organizacji, współpracę z otoczeniem, monitoring i ewaluację, promocję i marketing, zarządzanie projektem, pozyskiwanie nowych członków oraz aktywizowanie osób obecnie będących członkami organizacji pozarządowych i wolontariuszy. Nie zabraknie szkoleń dot. księgowości i zagadnień prawnych dla NGO. Planowane są także szkolenia dot. zakładania i rejestracji organizacji pozarządowej, poświęcone ustawie o pożytku publicznym i wolontariacie oraz innym podstawom formalno-prawnym funkcjonowania NGO.
Oferta
W ramach Społecz-Linka działa punkt informacyjno-konsultacyjny dla NGO z powiatu grodziskiego, w ramach którego przedstawiciele organizacji oraz grup nieformalnych mają bezpłatny dostęp do lokalu oraz podstawowych usług biurowych, a także usług doradczych w zakresie funkcjonowania NGO i sektora obywatelskiego, w tym wolontariatu. W biurze dostępny jest konsultant, który doradzi jak pracować z komputerem, jak tworzyć plakaty i broszury, jak wykorzystywać nowe technologie i poszukiwać środków na działalność.
Grodziskie Centrum Obywatelskie stanowi z jednej strony inkubator nowych pomysłów, inicjatyw oddolnych oraz organizacji, a z drugiej strony, na wzór środowiska startupów swoisty ngo -społecz-link, czyli miejsce pracy i spotkań tych wszystkich, którzy nie mają własnego biura
Dzięki temu nawiązywać się będą nowe relacje między członkami organizacji i grup nieformalnych, pomysły na nowe wspólne projekty. Budować się będzie sieć i partnerstwo.
W GCO funkcjonuje biblioteczka NGO z publikacjami i prasą branżową. Centrum zapewnia wsparcie w formie szkoleń, warsztatów oraz doradztwa i poradnictwa w postaci dyżurów ekspertów w zakresie m.in.:
- zakładania i rejestracji NGO,
- pozyskiwania środków finansowych na działalność,
- zarządzania zasobami ludzkimi, finansami., i innych.
Konsultanci GCO odpowiadają też na pytania nadsyłane mailowo i telefonicznie. To także miejsce dla osób chcących założyć NGO. Konsultant pomoże jak napisać statut stowarzyszenia czy fundacji, jak przeprowadzić proces rejestracji w KRS, itp.
Z uwagi na charakter działających lokalnie organizacji i fakt, że zajmują się nimi osoby pracujące społecznie poza NGO, praca w biurze będzie ma charakter zmianowy aby dostosować ofertę do możliwości lokalnych społeczników.
Grodziskie Centrum Obywatelskie
Szczegółowe informacje o planowanych szkoleniach i doradztwie dostępne są w aktualnościach.
Koalicja organizacji
Zapraszamy na spotkania sieciujące i współpracę w ramach nieformalnej koalicji NGO. Szczegóły w aktualnościach.
Oferta
Wsparcie i współpraca w ramach lokalnego porozumienia organizacji pozarządowych
Zapraszamy na niezobowiązujące spotkania koalicji organizacji pozarządowych powiatu grodziskiego. Będą one miały formę warsztatów i spotkań sieciujących. Zapraszać będziemy gości, a ich celem będzie tworzenie wspólnego kierunku działań na terenie powiatu, wspierania się, szukanie możliwości współpracy i tworzenia dobrych kontaktów z urzędami.
Kilka lat temu powstały podwaliny pod lokalną koalicję NGO. Niestety mijający czas i brak koordynacji działań sprawiły, że temat przestał być aktualny. Istnieje jednak potrzeba aby wrócić do spraw lokalnego partnerstwa.
W grudniu planujemy organizację swoistego Forum Organizacji Pozarządowych, które pozwoli na prezentacją oferty organizacji, pozyskanie nowych członków i wolontariuszy, poznanie się środowiska. Będzie też dobrym narzędziem diagnozy potrzeb i sieciowania, który zgodnie z raportem MPiPS jest ważnym elementem wzmacniania potencjału NGO.