Stowarzyszenie Europa i My wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Zielone Sąsiedztwo” zapraszają na warsztaty dla lokalnych liderów i osób zarządzających organizacjami pozarządowymi.

Przygotowany program powstał w oparciu o potrzeby środowiska. Warsztaty zawierają treści przydatne zarówno osobom zaczynającym działalność społeczną, jak i doświadczonym liderom. Mają na celu wesprzeć lokalne liderki i liderów w efektywnym, skutecznym i zrównoważonym zarządzaniu własną organizacją.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, dzięki wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Warsztaty realizowane będą w 5 częściach, a każda trwać będzie 5 godzin dydaktycznych. Planowane daty spotkań w sali konferencyjnej Centrum Kultury: 10 listopada, 18 listopada, 25.listopada, 2 grudnia i 9.grudnia w godz. 16:00 – 20:00.

Prowadzącym szkolenie Jakub Kamiński – prezes zarządu stowarzyszenia Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” od 2009 r.; prezes zarządu Żyrardowskiej Federacji Organizacji Społecznych „DZIAŁAJ.MY” od 2019 r.; absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego; jest również trenerem umiejętności społecznych po kursie trenerskim; pracował z powodzeniem na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich w korporacji międzynarodowej i spółce komunalnej; pracował m.in. w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej Fundacji Fundusz Współpracy; aktualnie pełni rolę animatora w Centrum Usług Społecznych w Żyrardowie, gdzie odpowiada m.in. za wspierania organizacji pozarządowych; jest autorem i koordynatorem ponad 25 projektów społecznych, w tym projektów rozwijających potencjał organizacji pozarządowych; prywatnie pasjonat rodzinnych wyjazdów turystycznych, miłośnik gór i jazdy na rowerze; uwielbia spędzać czas w gronie przyjaciół, najchętniej z gitarą przy ognisku;

 

 

PROGRAM:

Warsztat 1 – O automotywacji i zarządzaniu sobą

Podczas zajęć zastanowimy się wspólnie czego potrzebujemy, aby efektywnie i skutecznie zarządzać naszymi organizacjami z perspektywy osobistej lidera. Poszukamy sposobów na automotywację. Podejmiemy zagadnienia związane z zarządzaniem sobą w czasie, takie jak zarządzanie zadaniami, planowanie czasu. Powyższe zagadnienia są kluczowe i pozwalają uruchomić kolejne zasoby. Brak uporządkowania tych kwestii u lidera skutecznie blokuje lub ogranicza rozwój działań.

Co uzyskasz wskutek warsztatu 1:

 • Wiedzę o różnych aspektach zarządzania organizacją pozarządową
 • Możliwość refleksji i uświadomienia sobie własnych zasobów i potencjałów do rozwoju
 • Umiejętność korzystania z różnorodnych narzędzi zarządzania sobą w czasie

Warsztat 2 – O zarządzaniu organizacją

Zajęcia rozpoczniemy od dyskusji nad zagadnieniem strategii organizacji. Czy jej potrzebujemy, czy może jest nam zbędna. Poddamy analizie kolejne elementy składowe zarządzania strategicznego. Porozmawiamy o istocie działalności społecznej i tym co z tej istoty wynika dla Ciebie i Twojej organizacji. W naszym przekonaniu nie ma rozwoju organizacji pozarządowej bez zdefiniowania określonego kierunku działania i celów, które chcemy osiągnąć. To pociąga za sobą wszystkie inne elementy funkcjonowania organizacji.

Co uzyskasz wskutek warsztatu 2:

 • Wiedzę o podejściu strategicznych do zarządzania organizacją pozarządową
 • Możliwość dokonania zasobów własnej organizacji
 • Możliwość określenia planu rozwoju dla własnej organizacji
 • Wiedzę na temat tożsamości i funkcji organizacji pozarządowych

Warsztat 3 – O pracy zespołowej cz. 1

W czasie zajęć będziemy szukać odpowiedzi na pytanie jak powstają i działają zespoły? Poznamy etapy rozwoju zespołu i zastanowimy się jak lider powinien działać na poszczególnych etapach. Stworzymy i przećwiczymy konkretne narzędzia dla liderów. W każdej działalności, a szczególnie społecznej najważniejszym zasobem są ludzie, z którymi pracujemy. Umiejętność współpracy w zespole to element, który przesądzą o sukcesie lub porażce organizacji pozarządowej.

Co uzyskasz wskutek warsztatu 3:

 • Wiedzę o procesie grupowym, który zachodzi w zespołach
 • Umiejętność tworzenia i stosowania narzędzi wspierających zespół w poszczególnych etapach rozwoju

Warsztat 4 – O pracy zespołowej cz. 2

Ta część naszych warsztatów dotyczyć będzie analizy i rozwijania naszego zespołu. Podejmiemy temat ról w zespole i zarządzania kompetencjami. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie kogo mamy w naszych zespołach, a kogo potrzebujemy. Nie odniesie sukcesu organizacja pozarządowa, która nie rozwija kompetencji swoich zespołów.

Co uzyskasz wskutek warsztatu 4:

 • Umiejętność rozpoznawania ról grupowych i zarządzania nimi w swojej organizacji
 • Wiedzę o kompetencjach niezbędnych do zarządzania organizacją i prowadzenia działań
 • Możliwość opracowania własnego modelu kompetencji adekwatnego dla Twojej organizacji

Warsztat 5 – O innych aspektach zarządzania organizacją

Ostatni dzień warsztatów przeznaczymy na rozmowę o innych aspektach zarządzania organizacją takich jak: pozyskiwanie funduszy na działania społeczne, budowanie wizerunku organizacji, aspekty prawne i finansowe. W związku z ograniczeniami czasowymi zagadnienia te zostaną zaprezentowane w formie wykładowej oraz sesji pytań i odpowiedzi (Q&A). Będzie to również istotna przestrzeń do podsumowania cyklu warsztatowego i wytyczenia potrzeb na kolejne działania projektowe.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *